Split: Sestra Samuela Šimunović odlazi u misije u DR Kongo

logo misijske sredisnjice slika za objave

Školske sestre franjevke splitske provincije Presvetog Srca Isusova ove godine obilježavaju 33. godinu od odlaska prvih sestara u misije u Demokratsku Republiku Kongo, gdje se sada nalazi 7 sestara Hrvatica koje svoju karizmu ostvaruju radeći u školstvu, zdravstvu, katehezi, pastoralu duhovnih zvanja, Caritasu i dr. Nakon sedamnaest godina, prema vijesti koju donosi IKA, još jedna sestra odlazi u Kongo. Misijski križ s. Samueli Šimunović dodijelio je splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić u nedjelju 16. rujna za vrijeme euharistijskoga slavlja u samostanu na Lovretu u Splitu. Pozdravivši sve nazočne sestre, među kojima su i dvije misionarke s. Romana i s. Ivka koje su upravo za tu prigodu došle iz Konga, nadbiskup je istaknuo kako je današnji događaj, koji izrasta iz te zajednice i mjesne Crkve, veliki Božji dar Crkvi Afrike. U svojoj je propovijedi nadbiskup Barišić istaknuo da Boga možemo upoznati i shvatiti jedino po ljubavi to jest dajući i primajući ljubav te da biti misionar znači "biti svjedok, biti poslan otići iz svoje kuće da bi u kuću Očevu privodio svoju braću i sestre". Biti misionar, znači, biti produžetak Božje milosrdne ljubavi, rekao je splitsko-makarski nadbiskup mons. Marin Barišić, čestitavši sestrama na njihovom svesrdnom zauzimanju na tom polju svjedočenja ljubavi. Potom je uz molitvu blagoslova s. Samueli predao misijski križ – njezinu, kako reče, "osobnu kartu" – s kojom kreće na dalek put. Uz novo će prebivalište s. Samuela dobiti i novo, misionarsko ime Muhiya što znači "mlada nevjesta".

S. Samuela sa s. Ivkom sutra odlazi u misije u Kongo, a s. Romana, jedna od prve dvije sestre koje su došle na afričko tlo 13. rujna 1974. godine, pridružit će im se za nekoliko dana, kazala je provincijalna glavarica s. Klara Šimunović, rođena sestra s. Samuele, predstavivši ukratko povijest dolaska sestara u DR Kongo. Sestre su prvotno bile u Luhwinji; godine 1988. otvorile su zajednicu u Nyantende, a od 1994. i u Bukavu. Nažalost, zbog ratnih neprilika i čestih napada sestre su morale napustiti svoje prve misijske postaje: Nyantende 1997. godine, a Luhwinju 1999. godine te pobjeći u Bukavu, gdje su 2004. godine otvorile još jednu kuću i to u siromašnoj četvrti Muhungu. Na blagdan Male Gospe ove godine vratile su se ponovno u Nyantende, a pripremaju se i za povratak u Luhwinju. U sklopu svoga misijskoga djelovanja sestre se bave različitim vrstama apostolata te skrbe o ostavljenoj djeci, siročadi, udovicama, zlostavljanim ženama i prognanima. Posljednjih godina posebnu pozornost i brigu posvećuju odgoju u redovničkoj zajednici i imaju četrnaest zavjetovanih sestara Kongoanka. Sada se u zajednici u Kongu nalazi sedam sestara Hrvatica – a s. Samuela će biti osma – i četrnaest sestara Kongoanka te sedam pripravnica za redovnički život, istaknula je provincijalka s. Klara, dodavši da upravo danas nadbiskupija Bukava obilježava svoju 100. obljetnicu kršćanstva te da joj je nadbiskup Bukave mons. Francois Maroy Xavier obećao nakon te proslave doći u Split. U tom je duhu provincijalka pozvala splitsko-makarskoga nadbiskupa da posjeti sestre u Kongu te mu u znak zahvalnosti darovala malenu afričku brodicu.

S. Samuela Šimunović rođena je 21. rujna 1975. godine u Otoku kod Sinja. Ima jednoga brata i šest sestara, od kojih su dvije redovnice. Nakon završene gimnazije u Sinju 1994. godine došla je u zajednicu Školskih sestara franjevki u Split, gdje je nakon redovničke formacije 1997. godine položila prve redovničke zavjete. Doživotne je zavjete dala 2002 godine. Godine 1998. upisala je na Pravnom fakultetu u Zagrebu studij socijalnoga rada i diplomirala 2002. godine. Paralelno je pohađala i završila Institut za teološku kulturu laika pri Katoličkom bogoslovom fakultetu u Zagrebu. Po završetku studija odradila je pripravnički staž u Centru za socijalnu skrb u Kninu i 2004. godine položila stručni ispit. Nakon toga je premještena u samostan u Zagrebu gdje je vodila brigu o studenticama u internatu. Uz rad u internatu, vođena željom pomagati najpotrebnijima, kao socijalna radnica djeluje i u Caritasu Zagrebačke nadbiskupije. Proteklu je školsku godinu u Parizu učila francuski jezik i pripremala se za odlazak u misije. (missio.ba/ika)