Zanimljivo da pokretač i osnivač ovoga Djela nije biskup ni svećenik niti redovnik i redovnica nego mlada karizmatična vjernica Jeanne Bigard uz svesrdnu pomoć njezine majke Stephanie. Zahvaljujući dopisivanju s mnogim misionarima postale su svjesne kako se kršćanska zajednica u misijskim zemljama kao samostalna mjesna Crkva može ostvariti samo s domaćim duhovnim zvanjima. Oni su jedini koji mogu istaći bogatstvo domaće tradicije i mogu na najučinkovitiji način navijestiti Evanđelje istom kulturnom okruženju. One su 1889. godine u Caenu u Francuskoj položile kamen temeljac ovom Djelu.
Pažnju cijele Crkve usmjerile su na nezamjenjivu ulogu domaćeg klera u misijskim zemljama. Zato su ponudile kvalitetniju materijalnu potporu. Sva svoja dobra dale su sjemeništima i bogoslovijama u misijskim zemljama posvetivši se nakon toga molitvi i žrtvi. Druge ljude poticale su na molitvu i nesebičnu pomoć za mlade ljude koji su željeli postati svećenici, a nisu imali financijskih mogućnosti. Jeanne je ustrajala u svojoj ideji sve do svoje smrti u Parizu 28. travnja 1934. godine. Pozivala je mnoge ljude da se priključe njezinoj grupi veleposlanika misija. Ova inicijativa, koja je bila prožeta Duhom Svetim, širila se uz snažnu potporu Svete Stolice u mnogim europskim i američkim biskupijama. Njezino sjedište preneseno je u Rim 1920. godine, a 3. svibnja 1922. godine uzdignuto je na papinsku razinu čime je obvezalo cijeli kršćanski svijet. Tijesno je povezano s Djelom za širenje vjere. Na ovaj način Sveta Stolica željela mu je dati najveću moguću učinkovitost kao i opće značenje.
Velika srijeda – Dan posvete ulja i Pepelnica-Čista srijeda: Dan Djela svetog Petra apostola u Bosni i Hercegovini
Svjesni svoje odgovornosti, na zamolbu Nacionalnog vijeća PMD BiH, nad/biskupi BK BiH na svome zasjedanju u Mostaru od 17. do 18. ožujka 2004. godine donijeli su odluku da ovo Papinsko Djelo bude kvalitetnije nazočno i na ovim prostorima. Svojom odlukom željeli su preuzeti svoj dio odgovornosti za odgoj klera u zemljama koje su pod skrbni Kongregacije za evangelizaciju naroda. Dogovorili su se da svaki biskup za svoje područje odredi dan u godini ili da odredi drugi način na koji bi se molilo i darivalo na spomenutu misijsku nakanu. Dan posvete ulja postao je danom molitve, odricanja i darivanja za odgoj klera u spomenutim zemljama.
Vrhbosanski nadbiskup Vinko kardinal Puljić svojim dekretom br. 760/04. od 29. lipnja 2004. godine odredio je da se na području Vrhbosanske nadbiskupije Dan svetog Petra apostola slavi na Veliku srijedu koja je dan posvete ulja Vrhbosanske nadbiskupije (usp. Vrhbosna 2 /2004./ 133). Isto tako banjalučki biskup mons. dr. Franjo Komarica svojim dekretom br. 609-A/04 od 7. travnja 2004. godine odredio je isto tako da se na Veliku srijedu, koja je dan posvete ulja u Banjalučkoj biskupiji, slavi Dan svetog Petra apostola Banjalučke biskupije. Mostarski biskup mons. dr. Ratko Perić odredio je da se svake godine odvoji određeni dar za ovo Djelo. U zadnje vrijeme svećenici iz hercegovačkih biskupija prikupljaju darove za Djelo svetog Petra apostola na Pepelnicu-Čistu srijedu prigodom duhovne obnove svećenika.
Kao i kod Djela za širenje vjere i Djela svetog djetinjstva, pristigla materijalna sredstva preko ordinarijata i Nacionalne uprave PMD BiH šalju se u Rim u Međunarodno tajništvo ovog Djela koje raspoređuje sredstva prema pristiglim molbama, potrebama i mogućnostima.
Koju potporu daje Djelo svetog Petra apostola?
Sva potpora ovog Djela dodjeljuje se u obliku redovne i izvanredne pomoći. Redovita sredstava dodjeljuju se za redovnu izobrazbu u malim i velikim sjemeništima te sjemeništima pripreme. Svake godine ovo Djelo dodjeljuje potporu ovisno od broja sjemeništaraca i bogoslova. Izvanredna sredstva daju se za izgradnju novih sjemeništa i bogoslovija i za eventualne obnove kao i za proširenja ili za posebne potrebe istih ustanova. Dakle, ovo Djelo pomaže formaciju formatora u odgojnim ustanovama, specijalizaciju svećenika, redovnika i redovnica, propedeutska sjemeništa, velika i mala sjemeništa, redovničke novicijate te posebne projekte pojedine odgojne ustanove. Važno je napomenuti da ovo Djelo vodi i skrbi za Kolegij sv. Petra apostola i Kolegij svetog Pavla apostola na kojima studiraju bogoslovi i svećenici iz misijskih zemalja. Također ono skrbi i za ženski kolegij „Foyer Pavla VI. u kojem studiraju redovnice iz misijskih zemalja. Jednom riječju ovo Djelo skrbi za duhovna zvanja u misijskim zemljama što podrazumijeva osoblje, pitomce, zgrade, potrebna učila…
Kako se može pomoći Djelu svetog Petra apostola?
Svakodnevni život prožet evanđeljem, razni darovi, svakodnevna molitva i konkretne obveze, također na području vlastite crkvene zajednice, za nova svećenička i redovnička zvanja bez sumnje su najvažniji načini koji dolaze do izražaja snagom Djela svetog Petra apostola. Budući da su svi krštenici pozvani angažirati se u misijskom poslanju Crkve, Djelo svetog Petra apostola obraća se svim članovima Božjeg naroda: obiteljima, malim zajednicama, župama, školama, organiziranim pokretima, crkvenim grupama, biskupima, svećenicima, redovnicima i redovnicama i laicima. Nisu nevažni financijski darovi koji se daruju slobodno i prema mogućnostima svake pojedine osobe. Darovi s naznakom za Djelo svetog Petra apostola šalju se Nacionalnoj upravi PMD. Lijepi je broj primjera kako pojedinaca tako i župnih zajednica u Bosni i Hercegovini koje su preuzele odgovornost izravnog i konkretnog stipendiranja svećeničkih kandidata bilo u malim bilo u velikim sjemeništima Afrike i Azije.
Povodom 100. obljetnice Papinskog misijskog djela (dalje: PMD) svetog Petra apostola papa Ivan Pavao II. u svom apostolskom pismu iz 1989. godine kaže: „Koliko su samo prekrasnih stranica povijesti na raznim kontinentima napisali članovi Papinskog misijskog Djela svetog Petra apostola! Koliki samo broj svećenika, redovnika i redovnica može zahvaliti ovom Djelu za ostvarenje radosti svoga zvanja!“