Održan interreligijski meditativni susret – Pomirenje i mir

logo misijske sredisnjice slika za objave

U dvorani Franjevačkog centra u sarajevskom naselju Grbavica održan je 31. listopada 2009. interreligijski meditativni susret Pomirenje i mir. Na susretu su sudjelovali predstavnici Jevrejske zajednice, Islamske zajednice, Katoličke crkve, Protestantske baptističke crkve, Kršćanske adventističke crkve, Sathya sai Centra u Sarajevu i Međunarodnog društva za svjesnost Krišne. Predstavnik Pravoslavne crkve nije stigao na susret iako je bio najavljen. Evanđeoska crkva prihvatila je poziv za sudjelovanje ali zbog proslave u vlastitoj zajednici njezini predstavnici nisu bili prisutni. Kao gosti na susretu su bili predstavnici Udruženja Baha’ija i Ahmedija muslimanski džemat u BiH koji zbog uvjeta Islamske zajednice nisu mogli nastupiti u programu. Organizator susreta bila je Interreligijska služba „Oči u Oči“ Vijeća za pravdu, mir i ekologiju Franjevačke provincije Bosne Srebrene.
Susret je započeo pjesmom „Negdje mi netko“ u izvedbi VIS-a Jukić i pozdravom provincijala Bosne Srebrene fra Lovre Gavrana koji je bio i domaćin susreta. Provincijal Gavran je izrazio radost zbog održavanja međureligijskog susreta i pozvao sve da se otvore trostrukom daru mira: „miru s Bogom, miru sa sobom i miru sa svim ljudima na svijetu“.
Jevrejsku zajednicu predstavljao je savjetnik za kulturu i religiju Eli Tauber. On je govorio o značenju mira u Starom Zavjetu na temelju riječi Psalma 85 (11-14). O islamskoj afirmaciji suživota i multireligioznosti govorio je predstavnik Islamske zajednice Ferid ef. Dautović, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice u Sarajevu na temelju redaka iz Kur’ana (Ali Imran 2-4; al Maida, 69). Katoličku crkvu predstavljao je mons. dr. Pero Sudar, pomoćni biskup vrhbosanski koji je naglasio da je temeljna oznaka istinske kršćanske vjere u Boga „otvorenost, dobrota i ljubav prema čovjeku“. Kršćansku baptističku crkvu predstavljao je pastor Tomislav Dobutović koji je podsjetio na nekoliko važnih obljetnica: 400 godina Baptista, 500. obljetnicu rođenja Jeana Calvina, 800 godina Franjevačkog reda i 700 godina franjevaca u BiH. „Crkva mora biti živa, ona mora biti živi organizam, koji diše, koji se razvija, uvijek u promjeni, koji je sposoban mijenjajući sebe odgovoriti na potrebe društva“ kazao je pastor Dobutović. Kršćansku adventističku crkvu predstavljao je pastor Božidar Mihajlović koji je naglasio da pripadnike drugih religija ne doživljavaju kao neprijatelje nego kao suborce „u borbi za mir, ljubav i pravdu“. Sathya sai Centar u Sarajevu predstavljao je Jadranko Panjeta a Međunarodno društvo za svjesnost Krište Ognjen Mišković.
U programu su sudjelovali zbor „Pontanima“, Hor Medžlisa IZ Sarajevo i Muzički sastav Kršćanske baptističke crkve koji su svojim pjevanjem obogatili i uljepšali ovaj susret. Susret je završio pjesmom „Bože moj dopusti mi“ u izvedbi zbora „Pontanima“.
Međureligijski susret održava se jednom godišnje u organizaciji interreligijske službe „Oči u oči“ kao sjećanje na susret predstavnika velikih svjetskih religija, koji je na poziv pape Ivana Pavla II. održan u Asizu 27.10.1986. (missio.ba/fia)