Mladi Filipinci napuštaju ili ne započinju školu

logo misijske sredisnjice slika za objave

Oko 6 milijuna mladih Filipinaca napušta, ili uopće ne započinje školu, zbog lošega materijalnog stanja u obitelji, uzrokovanoga bolešću ili tjelesnim invaliditetom roditelja. Agencija Asianews prenijela je zabrinjavajuće podatke do kojih je došao „Odjel za obrazovanje“ u Manili. Mladi u dobi do 18 godina čine više od 30% populacije u državi koja broji 91 milijun stanovnika, a njih otprilike 25% ne završi školovanje. Za rješavanje tog problema nije dovoljno izdvojiti za obrazovanje 2,5% bruto društvenog proizvoda, kao ni činjenica da je na Filipinima školovanje besplatno – istaknuo je biskup Honesto Ongtioco te dodao – umjesto toga važno je motivirati roditelje da shvate važnost obrazovanja djece i nužne žrtve koje treba podnijeti kako bi se taj pothvat ostvario. Biskup, osim toga, smatra da obrazovanje mladih ljudi čini „snagu razvoja nacije” i stoga poziva sve organizacije civilnog društva da rade u korist školovanja i unaprjeđivanja odgojne ponude. (missio.ba/rv)