RADOSNA VIJEST - br. 105
Rim, 24.07.2015

Opća skupština Papinskih misijskih djela Rimu

Rim - od 1. do 6. lipnja 2015.

Opća skupština Papinskih misijskih djela (PMD) u Rimu ove je godine održana od 1. do 6. lipnja. Na skupštinu je pristiglo više od stotinu nacionalnih ravnatelja, iz različitih krajeva svijeta. Među sudionicima bili su i dvojica nacionalnih ravnatelja Crkve u Hrvata, vlč. Antun Štefan, iz Zagreba, i pisac ovih redaka, iz Sarajeva. Neki su se nacionalni ravnatelji ispričali zbog spriječenosti. Među njima je i ravnatelj iz Pakistana, koji nije dobio dopuštenje izlaza iz zemlje.

Papinska i biskupska narav misija

I ove se godine skupština sastojala od dvije tematske jedinice: pastoralnoga i financijskog dijela. U okviru pastoralnih tema prvog se dana ravnateljima obratio kardinal Ferdinando Filoni, pročelnik Zbora za evangelizaciju naroda, svojim prigodnim predavanjem. Posebno je pozdravio prisutne nacionalne ravnatelje, zahvalivši im za sveukupnu misijsku zauzetost na terenu. Po nacionalnim ravnateljima zahvalnost je uputio biskupima, biskupskim konferencijama, dobročiniteljima i svima koji molitveno i materijalno podupiru PMD. U svomu se izlaganju prisjetio putovanja u Irak, Vijetnam, Kamerun i Gvineju, gdje je bio svjedokom stvarnosti u kojima te mjesne Crkve usred rata, progonstva i siromaštva ostaju vjerne svjedočeći evanđelje, dajući sve od sebe da bi obranile ljudsko dostojanstvo i ublažile veliku patnju naroda. Kardinal je naglasio da su Kongregacija za evangelizaciju naroda i Papinska misijska djela instrument spasenja u rukama Svetog Oca, biskupskih konferencija i mjesnih biskupa. Ponovno i ponovno je podvukao da su Misijska djela papinska i u isto vrijeme biskupska, što znači da po pitanju misijskog poslanja nema nesuglasja između opće i mjesne Crkve.

Riječi pozdrava i zahvale uputio je i nadbiskup Protase Rugambwa, predsjednik PMD-a. Predstavljeni su i novoimenovani nacionalni ravnatelji.

U ulozi gosta predavača s Filipina je stigao kardinal Orlando B. Quevedo, nadbiskup Cotabatoa, koji je prema svojemu osobnome bogatu iskustvu održao predavanje o temi Misijska obveza danas i sutra. Da bi odgovorio na pitanje uspješnosti misije Crkve, analizirao je okolnosti u kojima se nalazi Crkva danas. Fenomen „globalizacije“ nezaobilazno je pitanje s kojim se Crkva mora suočiti. Globalizacija je fenomen koji se odražava u svim segmentima života: kulturnom, ekonomskom, društvenom, vjerskom i na svakome drugom polju. Taj fenomen se posebno negativno odrazio na promišljanje o obitelji. Svijet se nalazi između mira i rata, ispunjen raznim nasiljima i ekstremizmima – od onih vjerskih do društvenih, u obliku trgovine ljudima. Svoje izlaganje završio je molitvom Mariji Zvijezdi Evangelizacije.

Drugi je dan skupštine obilježio rad u skupinama, na tri jezika – engleskome, francuskome i španjolskome – o četiri teme:

1. Obitelj kao subjekt i objekt misijskog djelovanja,
2. Dinamika misionarske suradnje u mladim Crkvama,
3. Pitanje subvencija i moguće promjene vezane za način i vrijeme njihove isplate,
4. Pitanje prikupljanja sredstava sa svojim praktičnim i metodološkim posljedicama.

Nacionalni su ravnatelji, podijeljeni u dvanaest radnih skupina, imali prigodu iznijeti svoja razmišljanja na temelju postavljenih tema, kao i na temelju iskustava stečenih u zemljama koje predstavljaju. Trodnevni rad s pastoralnim naglaskom završio je svečanom svetom misom u Misijskom zavodu sv. Pavla, koju je predvodio kardinal Filoni, u povodu pedesete obljetnice ustanovljenja Zavoda.

Najveći izazov i izvor obnove

U četvrtak je započeo drugi dio skupštine, u kojem su glavni tajnici četiriju misijskih djela podnijeli svoja financijska izviješća. Svaki pojedini tajnik je nakon svojeg izlaganja bio na raspolaganju i odgovarao na pitanja koje su postavljali nacionalni ravnatelji.

Budući da je papa Franjo 6. lipnja putovao u Sarajevo, primio je nacionalne ravnatelje predzadnjeg dana skupštine, tj. 5. lipnja u podne. U svojem obraćanju bio je jasan i konkretan. Naglasio je da je navještaj evanđelja prva i trajna briga Crkve, njezino bitno poslanje, najveći izazov i izvor obnove, njezino zvanje. Potom je zamolio prisutne: „Pazite da ne padnete u napast te postanete poput nevladine organizacije, ured za dijeljenje redovite i izvanredne pomoći.“ Svi su prisutni imali prigodu pristupiti papi Franji, predstaviti se, pozdraviti ga i iskazati mu sinovsko poštovanje.

Posljednji je dan skupštine protekao u znaku glasovanja i prihvaćanja donesenih zaključaka vezanih za pastoralne smjernice, projekte i statute Papinskih misijskih djela.


Piše: don Ivan Štironja

Tiskaj    Pošalji