RADOSNA VIJEST - br. 93
Rim, 03.06.2014

Generalna skupština Papinskih misijskih djela u Rimu

Misijsko djelovanje - paradigma svakoga djelovanja Crkve (EG, 15).

U Rimu je od 5. do 10. svibnja, od ponedjeljka do subote, održana Generalna godišnja skupština Papinskih misijskih djela pod predsjedanjem nadbiskupa Protasea Rugambwe, dotajnika Zbora za evangelizaciju naroda i predsjednika Papinskih misijskih djela (PMD).

Na susret, koji je upriličen u kući otaca Salezijanaca „Blaženi Michele Rua - Salesianum“ (Via della Pisana 1111), pristiglo je oko 120 nacionalnih ravnatelja iz različitih krajeva svijeta. Među njima bila su prisutna i dvojica nacionalnih ravnatelja Crkve u Hrvata: vlč. Antun Štefan iz Zagreba i potpisnik ovoga prikaza iz Sarajeva. Sudjelovali su i glavni tajnici četiriju Djela sa svojim suradnicima.

Skupština je, kao i obično, započela u molitvenom ozračju, jutarnjom molitvom Časoslova s Misom, koju je predvodio predsjednik Papinskih misijskih djela mons. Rugambwa u koncelebraciji sa svećenicima generalnim tajnicima i nacionalnim ravnateljima te uz prisutnost djelatnika međunarodnih ureda PMD. Nadbiskup je Protase naglasio da Skupštinu započinjemo u molitvenom duhu jer to je Duh Gospodinov, Duh Crkve koji je vodi i snaži. Molitvom je zapravo bila prožeta cijela Skupština, osobito onom zahvalnom, za sve dobročinitelje i prijatelje PMD, kojih je jako puno i u našem hrvatskom narodu, kako u RH tako u BiH.

Radni dio Skupštine

Radni dio Skupštine odvijao se u dva dijela, prva tri dana s pastoralnim naglaskom a potom s financijskim. U ponedjeljak, 5. svibnja, na početku, nazočne članove skupštine na čelu s predsjednikom PMD i četvorice tajnika pojedinih Djela, pozdravio je i predavanje održao pročelnik Zbora za evangelizaciju naroda kardinal Ferdinando Filoni. Posebno je naglasio važnost suradnje između ureda Papinskih misijskih djela i partikularnih Crkava čije se aktivnosti uključuju i isprepliću. Upozorio je na važnost i aktualnost dokumenata pape Franje „Lumen fidei“ – Svjetlo vjere i „Evangelii gaudium“ – Radost Evanđelja kao veliki misionarski poticaj posvećen evangelizaciji. Svi smo upućeni prema misijama, rekao je kardinal te dodao da PMD moraju biti vidljiva i prepoznatljiva u mjesnim Crkvama, tj. moraju imati univerzalnost na koju su svi pozvani: biskupi, svećenici, redovnici, redovnice i ostali vjernici. Na kraju je pozvao da se poput prve Crkve ne bojimo dati od svoga siromaštva.

U središtu pastoralnoga dijela bili su Statuti PMD o kojima se raspravljalo po jezičnim i kontinentalnim skupinama, s ciljem da ih se dopuni i prilagodi novim prilikama u kojima se nalazi Crkva našega vremena.

Da bi diskusija bila što bolja i plodnija, novoimenovani je generalni tajnik Djela sv. Petra apostola o. Fernando Domingues, M.C.C.I., održao predavanje o temi: „Mjesna Crkva i misijska solidarnost“. Govorio je o općoj Crkvi koja je uvijek prisutna u svakoj svojoj partikularnoj zajednici; o mjesnoj Crkvi koja se nalazi između misijske autonomnosti i univerzalnosti; te o Mjesnoj Crkvi i univerzalnoj solidarnosti.  

Diskusije su iznjedrile tri glavna pitanja o kojima će se nastaviti razmišljati i razgovarati. To su pitanja o ulozi nacionalnih ravnatelja (naglašena je i uloga ravnatelja na dijecezanskoj razini), suradnja nacionalnih ureda PMD s uredima na međunarodnoj razini te pitanje kriterija o prosuđivanju potreba pomoći.

U raspravi su doneseni primjeri nekih vrlo siromašnih zemalja koje nisu misijske ali su jako potrebne pomoći. To su posebno naglasili nacionalni ravnatelj Kube - gdje su ljudi jako siromašni, plaća liječnika specijaliste je svega 50 dolara, te Haitija - potresom potpuno razrušene zemlje, gdje se ne može govoriti o uvjetima dostojnim čovjeka ni u školstvu ni zdravstvu, a kamoli u ostalim segmentima društva i života.

U četvrtak se nastavilo s drugim dijelom, gdje su generalni tajnici četiriju Djela iznijeli svoja financijska i pastoralna izvješća te predstavili projekte pristigle iz misijskih krajeva svijeta koji će se u dogledno vrijeme financirati preko središnjih ureda PMD.

Nacionalni su ravnatelji cijelo vrijeme, na bilo koju temu, mogli dati svoje sugestije, postaviti pitanje ili komentirati izloženo i predloženo.

Sve vrijeme održavanja Skupštine osjetila se ozbiljnost i briga s kojom Crkva pristupa potrebama svijeta u kojemu ima svoju vrlo važnu i veliku ulogu. Bio je to ujedno i trenutak da se naglasi doprinos mjesnih Crkava koje se preko svojih dijecezanskih ravnatelja, preko župnika i vjernika, svega naroda Božjega, nesebično brinu za svoju braću i sestre u potrebi. To sjećanje i zahvalnost prožimalo je, zapravo, cijeli susret, osobito onaj duhovni dio u kojemu se molilo za sve dobročinitelje i prijatelje PMD.

Posjet misijskom zavodu Mater Ecclesiae

U srijedu, 7. svibnja, upriličen je vrlo zanimljiv susret. Bio je to posjet zavodu Mater Ecclesiae (Majka Crkve) u Castel Gandolfu, jednomu od pet misijskih zavoda za koje se brinu Papinska misijska djela. To je zavod u kojemu se nalaze redovnice iz misijskih krajeva. Svetu je Misu, u večernjim satima, predvodio kardinal Filoni a liturgijsko pjevanje sestre Zavoda. Bila je to prigoda da se iz prve ruke čuju informacije o životu Crkve u Kini, Vijetnamu, Indiji i Africi odakle sestre dolaze. Zanimljiv je podatak: Njih 130 nalazi se iz 89 raznih redovničkih zajednica. Dolaze iz 30 različitih nacija. Najzastupljenije su: Kina (17), Vijetnam (23), Indija (16) i sva Afrika (50).

Susret s papom Franjom

Petak, 9. svibnja, pamtit ćemo po susretu s papom Franjom kojega je u ime sviju pozdravio kardinal Filoni, pročelnik Zbora za evangelizaciju naroda. U svom govoru, Papa je naglasio da je pobudnicom „Radost Evanđelja“ želio sve vjernike pozvati na novo proljeće evangelizacije, te potvrdio da bi misijsko djelo trebalo biti paradigma cjelokupna djelovanja Crkve (usp. EG 15). Crkva, misionarska po svojoj naravi, ima kao svoje temeljno opredjeljenje služenje svima u ljubavi, rekao je Papa te naveo da su bratstvo i međusobna solidarnost prirođeni njezinu životu i njezinu poslanju u svijetu i za svijet. Na kraju je sve prisutne kao i sve suradnike PMD stavio pod moćni zagovor Marije Majke živoga Evanđelja te svima udijelio svoj apostolski blagoslov. Nakon toga svi su prisutni imali prigodu pružiti ruku Svetom Ocu u znak pozdrava i odanosti.

Generalna je skupština završila u subotu 10. svibnja glasovanjem i usvajanjem dokumenata, odluka i zaključaka. Na kraju, predsjednik PMD nadbiskup Rugambwa zahvalio je svima na doprinosu i ozbiljnu pristupu svim točkama dnevnoga reda, te je preko nacionalnih ravnatelja uputio zahvalu svim suradnicima PMD kao i svima onima - na svim razinama Crkve - koji molitveno i materijalno potpomažu i prate misijsko djelo Crkve.

„Svi putovi vode u Rim“, ali i obrnuto iz Rima: „Svi putovi vode kući“, mjesnim Crkvama. Tamo gdje treba rasplamsati srca misionarskim žarom, još bolje učvrstiti korijene evanđeoskog služenja i kršćanske ljubavi.

Razišli smo se svojim domovima puni dojmova, radosni zbog osvjedočene snage vjere u Krista, vjere Crkve koja se okuplja od sva četiri vjetra, Crkva cijeloga svijeta u jednoj dvorani. Ponovno i ponovno shvatismo da vjera otvara oči i vidike, obasjava putove. Tko vjeruje, zaista vidi, i to u punini, u izobilju svjetla.


Don Ivan Štironja 

Tiskaj    Pošalji