RADOSNA VIJEST - br. 70
Vatikan, 09.07.2012

Crkva u svijetu: Statistike koje hrabre

Statistički podaci o stanju Katoličke Crkve u nekim zemljama svijeta

Nedavno je Sandro Magister na svom osobnom portalu, među ostalim, objavio neke zanimljive statističke podatke o stanju Katoličke Crkve u nekim zemljama svijeta. Doneseni brojevi raduju, ali u isto vrijeme pozivaju na razmišljanje: Gdje se mi i naš narod nalazimo, odnosno: koje mjesto zauzimamo pod ovom kapom nebeskom?

Nacija s najviše katolika danas jest Brazil sa 134 milijuna, više nego Italija, Francuska i Španjolska zajedno. Ondje se katoličanstvo uspjelo suprotstaviti spremnoj konkurenciji koja mu je u prošlim desetljećima nanijela ozbiljne udarce. Kada je među katoličkim neomarksističkim izabranicima bila u modi teologija oslobođenja, vjernici se nisu obraćali u većini na njezinu riječ.
Milijuni su prešli u nove pentekostalne Crkve, s njihovim svečanim slavljima, glazbom, pjevanjem, ozdravljenjima, govorima u jezicima. No danas je taj egzodus zaustavljen. I u Katoličkoj Crkvi vjernici nalaze onu toplinu sudjelovanja i čvrstinu nauka koji je pred tri-četiri stoljeća uspio u Redukcijama, isusovačkim misijama među Indijancima. Svjetski dan mladih sljedeće će godine biti u Brazilu. Papa Josef Ratzinger obećao je da će ondje biti.

Zatim evo azijskih tigrica. Južna je Koreja znakovita. Broj se katolika ondje tamo uvećava na zapanjujući način, svake godine desetci tisuća odraslih novokrštenika. Bili su duša narodnoga pokreta koji je mirnim putem srušio vojne diktature. Također su aktivni dio produktivnih staleža koji su ostvarili ekonomsko koreansko čudo. U glavnom gradu Seulu katolici su danas 15%, dok samo pred pola stoljeća nisu ni postojali. Kao svoj plan, katolička koreanska Crkva postavila je sebi zadatak do 2020. obratiti 20% stanovništva: „Evangelizacija dvadeset - dvadeset“, moto je programa.

U Aziji, Filipini su jedina zemlja u kojoj su katolici većina, sa 76 milijuna vjernika. Osim u Koreji katoličanstvo je u porastu u raznim drugim zemljama. Pa i više ondje gdje je progonjeno, kao u Kini.

Tu procjene o broju kršćana, katolika i nekatolika, prelijevaju se od minimalnih 16 milijuna do maksimalnih 200 milijuna. Rodney Stark, jedan od priznatijih proučavatelja, smatra da je broj od 70 milijuna najstvarniji. Žene se obraćaju dvostruko više nego muškarci. Obraćenja su češća u gradovima, posebno među bogatijim slojevima. Tko posjeti kineska sveučilišta, ostaje iznenađen ozračjem koje se ondje udiše, opipljivije „kršćansko“ nego na tolikim zapadnim sveučilištima.

Da ne spominjemo Afriku. Ispod Sahare, u posljednjem stoljeću, katolici su prešli s manje od 2 na 130 milijuna, s posebnim misionarskim žarom neviđenim u dvije tisuće godina Crkve. Iznenađujuće je obilježje ove ekspanzije da je ona došla iz Europe upravo dok je Crkva proživljavala svoje teške trenutke, pod pritiskom neprijateljske kulture i moći prema kršćanstvu.

No, iznenađenjima nije kraj. U Americi Katolička se Crkva bolje oduprla nego povijesne protestantske Crkve, napredovanju sekularizacije upravo ondje gdje je odbila svrstati se među kulture i dominantne načine života. Danas izgleda mnogo aktivnija na javnoj sceni ne samo zahvaljujući novim „afirmiranim“ biskupima koji je vode, nego i nazočnosti, među svojim vjernicima, onih skupina useljenika iz Latinske Amerike koji su sve brojniji. Za Benedikta XVI. Crkva je u Americi dokaz da gašenje vjere nije neizbježna sudbina Zapada. (missio.bih)

Tiskaj    Pošalji