RADOSNA VIJEST - br. 69
Rim, 20.06.2012

Susret nacionalnih ravnatelja PMD u Rimu

„Misija 'ad gentes', paradigma nove evangelizacije“

U Rimu je od 7. do 12. svibnja ove godine održana Generalna godišnja skupština Papinskih misijskih djela pod geslom: „Misija 'ad gentes', paradigma nove evangelizacije“. U kući otaca Salezijanaca „Blaženi Michele Rua - Salesianum“ (Via della Pisana 1111) nacionalni ravnatelji PMD, pristigli iz različitih krajeva svijeta, sastali su se sa svojim pretpostavljenima. Među 115 nazočnih ravnatelja bila su dvojica predstavnika Crkve u Hrvata, nacionalni ravnatelj PMD iz Hrvatske, vlč. Antun Štefan, i nižepotpisani sudionik iz Bosne i Hercegovine.

Program Generalne skupštine PMD

Program, poprilično zgusnut, tekao je prema već prije najavljenom rasporedu. Dani su započinjali i završavali zajedničkom molitvom časoslova, dok je u središtu molitvenoga dijela bilo euharistijsko slavlje. Prvoga i posljednjega dana Misu je predvodio pročelnik Kongregacije za evangelizaciju naroda kardinal Fernando Filoni, a u ostale dane redali su se predvoditelji koje su birali članovi skupina formiranih na temelju jezika: engleskoga, francuskoga, talijanskoga i španjolskoga. U petak 11. svibnja u bazilici sv. Petra, u 16 sati, euharistijsko je slavlje predvodio kardinal Filoni, nakon čega je upriličen susret sa studentima misijskog zavoda.

Tijekom Skupštine nacionalni su ravnatelji imali prigodu susresti Svetoga Oca Papu Benedikta XVI., odgovorne iz Kongregacije za evangelizaciju naroda kao i odgovorne za Papinska misijska djela. To je ponajprije pročelnik kardinal Filoni i tajnik mons. Savio Hon Tai-Fai; mons. Piergiuseppe Vaccelli, predsjednik Papinskih misijskih djela i dotajnik Kongregacije; tajnici četiriju Djela: o. Timoteo Lehane Barrett, S.V.D., generalni tajnik Djela za širenje vjere; gđa J. Baptistine Ralamboarison, generalna tajnica Djela svetog djetinjstva; mons. Jan Dumon, tajnik Djela sv. Petra apostola i o. Vito Del Prete, PIME, generalni tajnik Misionarske zajednice.

Prva dva dana susreta, ponedjeljak i utorak, bila su posvećena temama misijskoga pastorala, dok su treći i četvrti dan, srijeda i četvrtak, bili posvećeni financijskim izvješćima.

Petak, 11. svibnja, protekao je u ozračju radosti susreta sa Svetim Ocem prije podne te euharistijskog slavlja u bazilici sv. Petra poslije podne. Nakon Mise upriličen je posjet Zavodu sv. Pavla. U subotu, posljednji dan Skupštine, bilo je govora o nekim prijedlozima i pitanjima među kojima je i prijedlog da se održavanje skupštine pomakne u mjesec srpanj kako bi generalni uredi imali više vremena za pripremanje godišnjih izvješća. Već u subotu poslije podne veći broj nacionalnih ravnatelja bio je na povratku u svoje zemlje.

Misijski pastoral

Pastoralni dio susreta, koji se redovito odvija prva dva dana Skupštine, otvorio je predsjednik PMD nadbiskup Vaccelli zajedničkom molitvom te srdačnom dobrodošlicom i iskrenim pozdravima svima prisutnima.

Glavno pastoralno predavanje održao je mons. Aldo Giordano, generalni tajnik Vijeća biskupskih konferencija Europe (CCEE). Govoreći o temi „Europa – Misija 'ad gentes' – Nova Evangelizacija“, pošao je od nekih činjenica i pretpostavki koje se ne mogu zaobići. Ponajprije je naglasio da je Europa danas dio prostora Misije „ad gentes“. „Misionari“ s drugih kontinenata dolaze u naše europske krajeve. No, unatoč tomu, ostaje uvijek dužnost i briga naviještanja evanđelja na drugim kontinentima. Mons. Giordano je iznio primjer nekoga biskupa koji je za vrijeme Sinode za Europu 1999. rekao: „Kad bi u Europi ostala samo dvojica biskupa (ili kršćana), jedan bi trebao ostati u Europi zasađivati kršćanstvo u svojim krajevima, a onaj bi drugi trebao poći na drugi kontinent, to je naša dužnost“.

Inspiriran primjerom sv. Pavla, Sile i Timoteja koje Duh Božji poziva da napuste Aziju i navijeste evanđelje u Makedoniji, mons. Giordano je naglasio da su Duh Božji i Riječ Božja pretekli sv. Pavla. I nas danas Duh Božji i Riječ Božja pretječu, idu ispred nas. Očito Duh Božji vodi glavnu riječ, ali i čovjek ima svoju ulogu. Dolaskom apostola Pavla u Europu započela je tisućljetna povijest za narode toga kontinenta. No pojavile su se i krize kao što je sekularizacija, ateizam, nihilizam, indiferentizam..., jednostavno Bog je „proglašen mrtvim“. Posljedice su poznate, život kao da Boga nema. Uz to, pojavio se i problem nedostatka vremena i prostora. Nekada je svijet bio golem, beskrajan, dok je danas sve manji i manji. Tako je i s vremenom. Znanstvena dostignuća i tehnički izumi umanjuju prostor i skraćuju vrijeme. Teško možemo pratiti sve promjene u svijetu u kojemu živimo.

U ozračju nepregledivih i brzih promjena, kriza koje nastaju, kao i zakona i načina života koji se mijenjaju, valja gledati i kršćanstvo, odnosno novu evangelizaciju.

Utorak je obilježilo pastoralno predavanje koje je održao o. Vito Del Prete o Novoj evangelizaciji u svjetlu općecrkvenih dokumenata te dokumenta Biskupskih konferencija i Mjesnih Crkava. Osobito je naglasio da se poziv na Novu evangelizaciju odnosi na cijelu Crkvu pa i ondje gdje su kršćani manjina kao što je slučaj u Aziji. To je jednostavno poziv da se novim duhom i misionarskim žarom, kao i novim metodama navijesti evanđelje „ad gentes“ - narodima. Predavač je podsjetio i na jednu poteškoću s kojom se susreću novokrštenici a to je neprihvaćenost u novoj zajednici. Krštenjem su ostavili jedan dom, ali nisu našli novi u kojemu se mogu osjećati kao svoji na svome.

Nakon predavanja bilo je vrijeme za razgovor i izmjenu iskustava. Osobito je za to bila prigoda za vrijeme rada u skupinama koje su formirane po jezicima, te poslije po kontinentima. Bilo je zanimljivo slušati iskustva nacionalnih ravnatelja o radu, poteškoćama, kao i o planovima vezanim za misijsko djelovanje Crkve.

Financijska izvješća

Nacionalni ravnatelji svoja financijska izvješća podnose usmeno i u pisanu obliku na Godišnjoj skupštini koja se kod nas već ustaljeno organizira u veljači. Glavnim tajništvima u Rimu Izvješća se šalju  u ožujku, kako bi generalni tajnici mogli pripremiti svoja izvješća za svibanjsku Generalnu skupštinu.

U srijedu i četvrtak redala su se izvješća generalnih tajnika. Nakon općenita pregleda djelovanja PMD koje je iznio predsjednik Vaccelli, svoje je Izvješće podnio Generalni tajnik Djela za širenje vjere o. Lahone. Nakon diskusije i odgovora na postavljena pitanja prisutnih, riječ je uzeo mons. Dumon, generalni tajnik Djela sv. Petra apostola, te izložio  svoje Izvješće. Prije završetka dana i zajedničke večernje molitve svoje je Izvješće o radu Misijskih zavoda predstavio generalni administrator mons. Silvano Rossi.

Sutradan, u četvrtak, došla je na red generalna tajnica Djela svetog djetinjstva gđa Baptistine, a poslije nje o. Vito Del Prete koji je podnio Izvješće o radu Misijske zajednice.

Izvješća su potvrdila svu važnost ovih crkvenih misijskih ustanova, snagu jedinstva Katoličke Crkve, kao i snagu uzajamne pomoći i brige za svoju siromašniju braću i sestre. Kad se bratska srca slože, i olovo plivat može, veli poslovica. Tisuće ostvarenih projekata širom svijeta poziv su i poticaj da se nastavi još dalje i još više činiti dobro kako nas poziva sam Krist. Promatrajući generalna financijska izvješća, mora se ipak reći, kad bi svi kršćani dali samo svoj „udovičin novčić“ za ove plemenite i Bogu ugodne projekte, slika bi siromašnog svijeta bila puno, puno vedrija.

Kardinal Filoni: Progonstvo, ali i radost prate evangelizaciju

Redovita je praksa da se nacionalnim ravnateljima na Skupštini obrati pročelnik Kongregacije za evangelizaciju naroda koja ove godine obilježava 390 godina svoga postojanja (1622.). Pod okriljem te Kongregacije djeluju četiri Papinska misijska djela, poput četiri grane ispružene na sve četiri strane svijeta želeći zagrliti i ujediniti sve one koji se kao putujuća Crkva kreću prema onoj proslavljenoj u nebu.

Kardinal Filoni u svomu je obraćanju, među ostalim, pozvao na radost zbog novih biskupija koje se osnivaju u misijskim krajevima. One ulijevaju veliku i novu nadu te pokazuju da Crkva raste. Pozvao je na sudjelovanje u velikim i važnim projektima Crkve, a to su: Nova evangelizacija, Godina vjere koja počinje 11. listopada 2012., na pedesetu obljetnicu otvaranja II. vatikanskog sabora, a završava na svetkovinu Krista Kralja 24. studenoga 2013. – najavljena dokumentom „Porta fidei“ (Vrata vjere), 11. listopada 2011. Podsjetio je i na važnost najavljene Biskupske sinode. Nacionalne je ravnatelje pozvao da budu dio molitvene mreže u svijetu, da se uključe u Međunarodni pokret molitve za evangelizaciju. Podsjetio je na službenicu Božju Paulinu Mariju Jaricot, utemeljiteljicu Djela za širenje vjere koje ove godine navršava 190 godina svoga postojanja (1822.), a koja nam u tomu stoji kao sjajan primjer i uzor. Nakon susreta u dvorani Skupštine, slavljena je sveta Misa koju je predvodio kardinal Prefekt u koncelebraciji tajnika Kongregacije za evangelizaciju naroda mons. Savia Hon Tai-Fai.

Prisjetivši se misije sv. Pavla i sv. Barnabe koji su prognani iz Galacije zbog naviještanja, Kardinal je u svojoj propovijedi naglasio da naviještanje redovito uključuje progon (usp. Dj 16,6-10). Progonstvo je pratilo Isusa, tako njegovu Crkvu, kao i njegove apostole. To isto prati misionare i sve Kristove navjestitelje. No, onomu koji ima povjerenje u Boga, tko je prihvatio evanđelje kao svoj put, tomu ne će nedostajati milosti utjehe i radosti koju Bog pripravlja onima koji ga ljube.

Papa Benedikt: Isus, središte misijskoga naviještanja i evangelizacije

Susret sa Svetim Ocem bio je predviđen za subotu, 12. svibnja. No zbog nekih važnih razloga došlo je do promjene te je privatna audijencija za nacionalne ravnatelje stavljena u petak. Okupljanje kod Brončanih vrata, čekanje dozvole za ulazak, penjanje uza široke vatikanske stepenice, dolazak u dvoranu susreta, budili su mnoga pitanja i radost zbog susreta s Petrom naših dana. Papa, kao blagi otac u poodmaklim godinama, s laganim korakom i osmijehom na licu, ušao je u dvoranu. Prolomio se pljesak u znak pozdrava i radosti. Riječ je uzeo kardinal Filoni. Pozdravio je Svetog Oca u ime sviju prisutnih. U najkraćim crtama upoznao ga je s aktivnostima koje vode PMD. Papa je zahvalio Kardinalu, te srdačno pozdravio sve prisutne. Naglasio je da Evangelizacija uvijek ima obilježje hitnosti, no danas na poseban način potiče Crkvu da još sigurnijim korakom pođe putovima svijeta noseći Krista svakomu čovjeku. „Samo u istini, koja je sam Krist, čovječanstvo može otkriti smisao postojanja, pronaći spasenje, i rasti u pravednosti i miru“, naglasio je Papa te dodao: „Svaki čovjek i svaki narod ima pravo na istinu evanđelja“.

U tom smislu posebno značenje ima i Godina vjere koja je izvrsna prigoda da obnovimo snage za širenje kraljevstva Božjega i poznavanja kršćanske vjere, tumačio je Sveti Otac te izrazio svoje zadovoljstvo zbog projekta Zbora za evangelizaciju naroda i Papinskih misijskih djela koji će se sastojati u molitvi krunice za uspjeh evangelizacije u svijetu te biti poticaj kršćanima da ponovno i još dublje otkriju bogatstvo svoje vjere.

Unatoč poteškoćama i patnji koje donosi naviještanje evanđelja, Crkva se ne da obeshrabriti, nego ostaje vjerna zapovijedi Gospodinovoj svjesna da su mučenici, kao svjedoci vjere, potrebni na putu evangelizacije, rekao je Papa Benedikt te nastavio da Isus mora biti središte misijskoga naviještanja i evangelizacije.

Na kraju je ohrabrio sve koji se neumorno zauzimaju za misijsku animaciju i formaciju izrazivši nadu da će se sve Mjesne Crkve rado odazvati i dati svoj doprinos u općem misijskom poslanju Crkve. Obećavši molitveno sjećanje, Sveti je Otac zahvalio svima prisutnima i svim njihovim suradnicima u nastojanju oko evangelizacije, sve ih je stavio pod moćni zagovor Presvete Djevice, Kraljice Misija, te svima podijelio svoj apostolski blagoslov.


Don Ivan Štironja

Tiskaj    Pošalji