RADOSNA VIJEST - br. 58
Pakistan, 23.06.2011

Zemlja mučenika (3)

Teško stanje kršćana u Pakistanu

Dan molitve za Asiu Bibi

Cijeli je svijet na ovogodišnju Veliku srijedu, 20. travnja 2011. godine, molio za Asiu Bibi, kršćanku iz Pakistana osuđenu na smrt. Isto tako molilo se i u sarajevskoj prvostolnici na Misi posvete ulja, ali i na drugim mjestima i u drugim crkva diljem Bosne i Hercegovine. Ujedno je ovo bio i Dan molitve i za sve druge žrtve zakona o blasfemiji s posebnim osvrtom na Pakistan. Tako su se vjernici i svi ljudi dobre volje, zahvaljujući akciji koju je pokrenula Fondacija „Masihi“ – Pakistan u Bosni i Hercegovini pod na poticaj Misijske središnjice Nacionalne uprave PMD BiH, prema riječima samoga ravnatelja agencije gosp. Haroona Masiha, ujedinili u molitvenom zajedništvu i upaliti svijeću moleći od Boga spasenje i slobodu za ovu ženu i za sve one koji pate zbog posljedica krivih optužaba za blasfemiju.

Asia Bibi nije bila sama, nego je cijeli svijet bio s njom i za nju je molio. Za nju se molilo diljem svijeta kao na primjer: klarise u Loveru (Italija), klauzurne sestre u New Yorku (USA), franjevci u Thu Duc u Hochiminh City (Vijetnam), biskupije Baoturi (Kamerun), sestre sv. Josipa u Tarbes (Brazil), kršćanske zajednice na Novom Zelandu, maroniti u Libanonu i pravoslavci u Indoneziji. Treba spomenuti razne vjerske institute, udruge, župe, vjernici svih kršćanskih Crkava. Svi su molili za Asiu Bibi. Mnogi vjernici molili su „za Asiu i za progonjene kršćane“: „Ujedinjujemo se u moliti za Asiu Bibi i za druge žrtve u nadi kako bi se stanje popravilo“, pisale su klarise iz Lovere, koje se priključuju drugim klauzurnim sestrama kao što su na primjer Escalona (Toledo u Španjolskoj) ili benediktinke u Rosanu u Italiji.

Franjevci u Vijetnamu ujedinili su se u molitvi u večernjoj molitvi za Aisu Bibi te su podsjetili na žrtve zakona o blasfemiji u Pakistanu i na „žrtve ugrožavanja slobode savjesti i vjere“. U Sjedinjenim Američkim Državama ujedinile su se brojne klauzurne sestre i brojne kršćanske zajednice u ovoj inicijativi. Jako veliko zanimanje bila je inicijativa za radost i u Africi: mnoge redovničke zajednice i laici iz Senegala, redovnice u jednom selu u Beninu, zajednice u Čadu, Srednjeafrička Republika, Kamerunu i Južnoj Africi. Isto vrijedi za Latinsku Ameriku: ponajprije to vrijedi za Argentinu i Brazil u kojem su se molitvi priključile župe u području Amazone, ali i u Čileu, Ekvadoru, Peruu i u Venezueli.

Primivši ovu vijest, gospođa Asia Bibi je rekla kako je zahvalna fondaciji Masihi za tu akciju koja joj je dala veliku nadu za život. Dodala je kako se osjeća ljubljena od Katoličke Crkve i od svih kršćana širom svijeta. Naglasila je da je ponosna što kao kći pripada tako prijaznoj i milosrdnoj zajednici te dodala da zahvaljuje svakoj sestri, svakom bratu, svakoj časnoj sestri i svećeniku koji mole za nju, a posebno Svetom Ocu. „Nadam se svim srcem da bi mi ova korizma i sve molitve mogle donijeti slobodu te radost mojoj obitelji“, poručila je ova hrabra pakistanska kršćanka. Mons. Andrew Francis, biskup Multana i predsjednik Povjerenstva za međureligijski dijalog pri Biskupskoj konferenciji Pakistana, kako prenosi agencija Fides, dao je svoju potporu. Papinska misijska djela Pakistana na čelu s nacionalnim ravnateljem PMD Pakistana don Mariom Angelom Rodriguesom dali su, isto tako, svoju potporu u informiranju i senzibiliziranju lokalnih zajednica.

Sanjam o susretu sa Svetim Ocem

Iz zatvora u Sheikupuru, gdje se nalazi u izolaciji, i dalje upućuje svoje vapaje cijelom svijetu za molitvu kako bi se ostvario njezin san susreta s Papom Benediktom XVI. „Susret sa Svetim Ocem za mene bi bio pravo uskrsnuće nakon bolnog doživljaja križa.“, kazala je gospođa Bibi. Prema izvješću njezina muža, koje prenosi Tiskovna agencija Fides, ona se zdravstveno jako dobro osjeća, ali je jako iscrpljena. On je dodatno strahovao za njezino zdravlje jer je tijekom minule korizme dodatno postila.

„Često sam žalosna i mislim kako je moj život dosegnuo točku smrti. Živim u nadi sa sumnjom kako ću jednoga dana napustiti zatvor i zato molim sve da učine što je u njihovim mogućnostima kako bi bila oslobođena“, kazala je Asia Bibi. Moja najveća briga je moja obitelj. „Strahujem za svoj život i za svoju djecu kao i za svoga supruga koji zajedno sa mnom pati: sve ovo doživljavam kao da je osuđena cijela moja obitelj i kao da sam nešto loše učinila. Žene su pozvane zajedno sa svojom obitelji graditi obiteljski dom, ali isto tako i jednu lijepu budućnost. Što ja ovdje mogu učiniti za svoju obitelj? Želim joj sretan i radostan život, ali izvan Pakistana. Ali kako? Možda neću tako dugo živjeti i kako sve to neću osobno doživjeti. I ako me puste iz zatvora i ako vrhovni sud prizna moja nevinost, onda ovdje neću preživjeti. Ekstremisti nakon smrti Salmana Taseera i Shahbaza Bhattia više neće moći mirno spavati,“ kazala je Asia Bibi, misleći kako će i ona biti žrtvom radikalnih islamističkih grupa.

Kršćaninu Masihu Gillu se prijeti i optužuje za blasfemiju

„Obrati se ili ćeš umrijeti!“ S ovim zahtjevom pozabavio se Masih Gill iz Mardana u pakistanskoj provinciji Khyber Pakhtunkhwa u povezanosti s paljenjem Kurana u Sjedinjenim Američkim Državama. Pri tom je Masih Gill, prema izvješću promatrača za Tiskovnu agenciju Fides, ispovjedio svoju vjeru te kazao kako kršćani respektiraju sve religije i vjere i ne žele nikome biti neprijatelji.

Otac obitelji Masih Gill morao se sakriti, a njegova obitelj zatražila je zaštitu Fondacije „Masihi“ koja je isto tako dala potporu osuđenoj Asii Bibi. U području Mardana kreću se brojne radikalne islamističke grupe koje među civilnim stanovništvom, posebno među vjerskim manjinama djeluju. „Njegov slučaj je jedan od mnogih i primjer je poniznosti kršćana koji su svakodnevno izloženi ovim napadima“, kazao je Haroon Masih, predsjednik Fondacije „Masihi“ u razgovoru za Tiskovnu agenciju Fides.

„Svakodnevno doživljavamo širenje nasilja u našem pakistanskom društvu. Svaki dan događaju se napadi s mnogo mrtvih i povrijeđenih s ciljem napada na bogomolje.“ Usprkos ovakvoj teškoj situaciji civilne vlasti ne čine ništa u sprječavaju ovih napada“, kazao je za Tiskovnu agenciju Fides promatrač iz krugova kršćanske zajednice.


Tomo Knežević

Tiskaj    Pošalji