RADOSNA VIJEST - br. 50
Rim, 19.10.2010

Papinsko misijsko Djelo sv. Petra apostola u 2009.

Izvješće mons. Jana Dumona, generalnog tajnika, na generalnoj skupštini Vrhovnog vijeća PMD u Rimu, svibanj 2010.

Primjerena formacija svećeničkih kandidata i njihovih odgojitelja

Budući da je sveti otac Benedikt XVI. pastoralnu godinu 2009./2010. posvetio svećeničkom zvanju Djelo sv. Petra apostola prirodno je bilo pod neposrednim utjecajem ove posebne pažnje čitave Crkve prema svećeništvu.

Ova "svećenička godina" bila je inspiracija velikom broju nacionalnih ureda u izradi promotivnih aktivnosti za Djelo sv. Petra apostola, promoviranje njegove važnosti i posebne svrhe unutar organizacije Papinskih misijskih djela i u okviru globalne pastoralne misije.
Molba našeg svetog oca za produbljivanjem svećeničkog poziva unutar Crkve i u njezinoj misiji naviještanja Isusa Krista svim narodima našeg planeta implicira za Djelo sv. Petra apostola mnoge izazove ukazuje na posebne smjernice za naše Djelo. Ograničit ću se na njih tri:

1. Svaka partikularna Crkva pozvana je ostvariti neophodne uvjete tako da može raspolagati svećenicima iz vlastitih zajednica. Kako svećenički poziv predstavlja dio konstitutivnih elemenata za izgrađivanje Crkve na određenom mjestu, misijska aktivnost implicira, od svog začetka, zauzimanje da se Kristov poziv na svećenstvo razluči i na njega odgovori tako da se kandidati mogu primiti na primjereni način i da se može osigurati njihova formacija. Upravo ovo uvjerenje predstavljalo je izvornu ideju pokreta koji su započele Jeanne Bigard i njezina majka Stephanie i inspiriralo Djelo sv. Petra apostola od njegovih početaka do današnjeg dana.
Danas, kada Djelo sv. Petra apostola podupire više od 800 malih i velikih sjemeništa, važno je biti svjestan činjenice, raspoređujući dostupne fondove, da vikarijati i biskupije koji imaju samo mali broj svećenika iz vlastitih zajednica mogu računati prvenstveno na našu potporu.

2. Evanđelje mogu propovijedati, predstaviti i podijeliti samo vjerodostojni svjedoci. Ako je ono za sve svjedoke odnosno sve kršćane, puno je više za one koji su zaređeni za služenje Evanđelju. Glavna preokupacija nije samo imati dovoljno svećenika, već imati svećenike prema Srcu Isusa Krista. Ovo je bila središnja tema svih nastupa svetog oca prigodom ove godine posvećene svećeničkom pozivu. Kao posljedica navedenog, uvijek iznova apeliralo se na duboku i kvalitetnu formaciju u sjemeništima.

Ona se odvija bez naglašavanja da kvalitetna formacija ovisi, velikim dijelom, o kvaliteti onih koji formiraju. Na tom području čine se neprekidni napori za poboljšanjem:

- Sve više prevladava uvjerenje da nije dostatno imati akademski stupanj u teologiji, kanonskom pravu, filozofiji, itd. da bi se bilo odgojitelj u sjemeništu. Veliki broj zemalja organizira tečajeve formacije za odgojitelje u sjemeništu. Naša Kongregacija za evangelizaciju naroda potiče i naveliko podupire ove inicijative zahvaljujući uglavnom neumornim zalaganjima don Giuseppe Magrina. Biskupske konferencije često na vlastitu inicijativu organiziraju takve tečajeve i pozivaju stručnjake, specijalizirane na tom području, iz vlastite zemlje i iz inozemstva. Djelo sv. Petra apostola snažno podupire ove tečajeve formacije. I sam sam sudjelovao na takvom tečaju u Demokratskoj Republici Kongo za pokrajinu Kisangani u studenom 2009. i u Beninu za odgojitelje sjemeništa Benina i drugih zemalja zapadne Afrike u travnju 2010.

- Zamijetio sam, osobito u Africi, veliki broj sjemeništa s timovima visoko kvalificiranih i postojanih odgojitelja s posebnim naglaskom stavljenim na duhovno vodstvo. Povezanost sa sveučilištem Urbaniana i drugim sveučilišnim institucijama ima sve veći uspjeh i efikasni poticaj radi prisutnosti kvalificiranih odgojitelja. Međutim, u mnogim zemljama i dalje primjećujemo veliki nedostatak profesora filozofije.

- Budući da odgojitelji u sjemeništima u mnogim zemljama primaju manje od 100 ili 50 USD mjesečno kao plaću (odvojeno od troškova za stan i hranu itd. za koje sjemeništa primaju redovite subvencije) napori Djela sv. Petra apostola u osiguravanju misnih intencija, za sjemeništa koja ih traže, su nadasve dobrodošla. Zahvaljujem se nacionalnim upravama PMD Francuske, Canade-Montreal, Švicarske i Sjedinjenih država na njihovom sustavnom djelovanju u prikupljanju ovih intencija u korist osoblja sjemeništa kao izričaju crkvenog i misionarskog zajedništva.

3. Svećenik nije samo pastir već oformljene zajednice. On mora imati strast za misije tj. navijestiti Krista "onima koji su daleko" prema izrazu iz Novog Zavjeta. "Oni koji su daleko" mogu živjeti u udaljenim područjima gdje je evanđelje još uvijek potpuno nepoznato, te je mogućnost staviti se u službu evanđelja izvan vlastite zemlje, na primjer kao svećenik fidei donum, bitan aspekt ove strasti za misije. Ali misionarska strast isto tako se tiče, na neposredan i konkretan način, misionarske predanosti na brojnim "areopagima" našeg vremena, u blizini onih kojima su potpuno strani jezik i praksa kršćanske vjere, u blizini mladih i ne tako mladih čija globalizirana kultura predstavlja raskorak sa svijetom Crkve. Znamenito je koliko se puta papa Benedikt XVI. u svojim homilijama vraća na hitnost susreta između vjere i razuma, znanosti i kulture.

Želio bih podvući dva specifična područja gdje Djelo sv. Petra apostola može konkretno pomoći formaciji ususret tom misionarskom komuniciranju s "areopazima" našeg vremena.

- Knjižnice u velikim sjemeništima trebaju naš veći angažman. Nije rijetko otkriti knjižnice gdje se ne mogu pronaći publikacije izdane zadnjih dvadeset ili trideset godina kao i minimum časopisa (na sreću Omnis Terra ne spada u tu grupu!). Želimo povećati novčana pomaganja u prilog knjižnica za specifične i opravdane zahtjeve, s iznosima ograničenim između 5.000 i 7.000 USD. Zahvaljujemo na već postojećoj misijskoj suradnji u Nacionalnoj upravi PMD Francuske gdje smo već započeli suradnju, koja će znatno porasti u neposrednoj budućnosti, sa sjemeništima francuskog govornog područja.

- Računalna oprema (koja može razriješiti, između ostalog, dio problema knjižnica). Suradnja s Nacionalnim tajništvom Djela sv. Petra apostola Belgiji je efikasna i predivna. Nakon početka ove vrste aktivnosti u 2008. godini opskrbili smo 42 sjemeništa s 1.457 računala i 65 printera zajedno sa svom dodatnom pripadajućom opremom. Ukupan trošak dosegnuo je 172.602 eura.

Planiranje financijskih troškova

Uzevši u obzir financijsku situaciju i provođenje odluka sa svibanjske Generalne skupštine 2009. godine kao i ograničene Skupštine u studenom treba istaknuti sljedeće točke:

- Proračun za 2009. godinu, koji je predstavljen na Generalnoj skupštini u svibnju 2009., predvidio je da će se od rezervnog fonda u iznosu od 14.421.957 USD morati uzeti deficit u iznosu od 10.000.000 USD. Istodobno sam predstavio mjere koje se moraju poduzeti radi smanjenja deficita.

- Sretan sam što se deficit za 2009. godinu mogao svesti na 3.115.805 USD bez smanjenja redovnih subvencija u 2009. godini. Smanjenje deficita ostvareno je zahvaljujući učinku prethodno provedenih mjera, vrlo strogog upravljanja u striktnoj suradnji s administracijom i, konačno, zahvaljujući povoljnom tečaju eura prema US dolaru.

- Tako smo 2009. godinu završili s rezervnim fondom u iznosu od 11.306.152 USD. Kao što je predviđeno tijekom Skupštine u studenom ovaj rezervni fond podijeljen je, prema ustaljenim pravilima računovodstva, na nasljeđeni iznos koji se ne može iskoristiti (4.200.000 USD), rezervni fond (3.399.200 USD) i višak od prethodnih godina (3.706.952 USD). Ovo pruža realniju sliku na učinkovitu stvarnost financijske situacije i jamči neophodnu sigurnost za budućnost.

- Proračun koji predstavljamo za 2010. godinu predviđa deficit od oko 4.000.000 USD na financije s rezervnim fondom od prethodnih godina (3.706.952 USD) i s malim dijelom rezervnih fondova (oko 300.000 USD).

- Naš cilj je doći do proračunske bilance za 2011. godinu i održati rezervne fondove iznad 3.000.000 USD stavljajući u praksu sljedeće mjere:

? Smanjenje za 5% redovnih subvencija u 2010. godini o čemu smo već obavijestili sjemeništa (odluka Generalne skupštine u svibnju 2009.)
? Nastavak progresivnog ukidanja subvencija malim sjemeništima za grupe iznad 200 studenata (ove godine još 60%) (odluka Generalne skupštine u svibnju 2009.)
? Druge mjere za smanjivanje troška malih sjemeništa u cjelokupnom proračunu, kao što je zatraženo na Skupštini u studenom 2009. godine. (odlučeno na toj Skupštini)
? Napor svih nacionalnih uprava u promociji Djela sv. Petra apostola. Rezultati prikupljenih sredstava ove godine na istoj su razini kao i u 2009. godini.

Pohodi misijskim sjemeništima

Od svibnja 2009. godine do danas učinio sam nekoliko putovanja posebno na Afrički kontinent:

- Obala Bjelokosti (5. - 17. lipnja)
- Tanzanija (26. lipnja - 6. srpnja)
- Uganda (5. - 13. studenog)
- Burundi (od 19. - 20. studenog nazočio sam susretu u nuncijaturi u Bujumburi na temu izgradnje velikog novog nacionalnog sjemeništa)

- Demokratska Republika Kongo (20. studenog do 5. prosinca): prije svega posjetio sam Bukavu radi proslave zlatnog jubileja velikog sjemeništa u Murhesi, zatim Gomu i Kisangani (radi tečaja formacije za odgajatelje u sjemeništu u crkvenoj provinciji). Sastanak s odgojiteljima i sjemeništarcima tih područja, poharanih ratnim sukobima, i s njihovim biskupima, kod mene je proizveo duboke utiske. Divim se hrabrosti i vjeri ove braće koji nastavljaju svoje putovanje s istaknutom odlučnošću na putu mira i nade unatoč nesigurnosti "zaboravljenog", ali još prisutnog rata. Put u Kongo završio je u Kinshasi, gdje su se okupili svi biskupi Ruande, Burundija i Konga na 50-godišnjicu osnutka Episkopata u ovim trima zemljama i za 25-godišnjicu Zajednice biskupskih konferencija središnje Afrike. (A.C.E.A.C.)

- Kamerun (5. - 9. prosinca) u prigodi 40-godišnjice velikog sjemeništa Nkolbisson (Yaounde)
- Togo (16. - 20. prosinca)
- Gana (11. - 16. ožujka 2010.) u prigodi inauguracije velikog regionalnog sjemeništa u Kumasi
- Benin (22. - 26. travnja 2010.) na tečaj formacije za odgojitelje u sjemeništu u Beninu, Togu itd.
- Ovu seriju putovanja zaključio sam u Sjedinjenim Američkim Državama (27. travnja - 2. svibnja) sudjelujući na inspirativnom nacionalnom vijeću u Chicagu i posjetivši nove urede u New Yorku (posjeta Times Squeru pokazala se prerizičnom!)

Zahvaljujući organizaciji, dobrodošlici i nezaboravnom zajedništvu nacionalnih uprava i/ili apostolskih nuncija tih zemalja, svaki puta bio sam u prilici posjetiti veliki broj ili sva velika sjemeništa tih zemalja i svaki puta organizirani su intenzivni susreti s timovima odgojitelja. Također sam imao prigodu susresti biskupe ili sudjelovati na radnim sastancima čitavih biskupskih konferencija. Ti posjeti u ogromnoj mjeri pomogli su našem tajništvu u boljem razumijevanju životnih stvarnosti dotične zemlje i u jačanju kako veze zajedništva u misijama tako i kvalitete službe koju možemo pružiti lokalnim crkvama u njihovoj predanosti za kvalitetnu formaciju budućih svećenika.

Djelo sv. Petra apostola je poput vrha ledenog brijega: vidljivi dio, o kojem je ovo izvješće istaknulo neke relevantne aspekte, je samo najmanji dio. Njega podupire nevidljivo zajedništvo tisuća kršćana koji širom svijeta u svojim srcima nose svećenike, bogoslove i sjemeništarce i za njih mole. A ako Djelo nosi vidljivi plod u našim kućama formacije, ono najbitnije izmiče našoj statistici, proračunima i izvješćima. To je putovanje koje je započeo onaj sjemeništarac ili bogoslov koji dopušta da ga Krist transformira postavši Njegov učenik i Njegov apostol tako da se u potpunosti može predati svom služenju "za život svijeta" (Iv 6,51).

Tiskaj    Pošalji