RADOSNA VIJEST - br. 39
Đakovo, 30.11.2009

Seminar za animatore župnih misijskih skupina

Osmi nadbiskupijski seminar

U Đakovu je 3. listopada u prostorijama Katoličkog bogoslovnog fakulteta održan osmi nadbiskupijski seminar za animatore i članove župnih misijskih skupina. Mons. Luka Strgar, nadbiskupijski voditelj Papinskih misijskih djela pozdravio je stotinjak sudionika seminara i zahvalio s. Ignaciji Ribinski, animatorici seminara koja je, kako je rekao "duša misija". S. Ignacija, nadbiskupijska povjerenica za župne misijske skupine je u uvodnom izlaganju naglasila kako "Uspjeh misijskih djela u velikoj mjeri ovisi o vitalnosti Papinske misijske zajednice koja je duša Papinskih misijskih djela. "(Pavao VI., Graves et Increscendes). 

O misijskoj zajednici govorio je dr. Milan Špehar, nacionalni ravnatelj Papinskih misijskih djela i profesor na KBF-u u Rijeci. Naglasio je kako papa Pavao VI. počinje stavljati naglasak na misijsko djelovanje, a misijska zajednica je pokretač toga djelovanja. "Dok god nemam misijskoga duha moram se pitati što meni znači kršćanstvo, to moje opredjeljenje je egoistično dok nemam osjećaja za drugoga.", rekao je dr. Špehar i dodao kako upravo misijska zajednica ima zadaću promicati misijsku svijest. Naglasio je potrebu za većim zalaganjem vjeroučitelja u školama na širenju Kristove radosne vijesti među učenicima, jer, kako kaže dokument Vatikanskog sabora "Radost i nada, žalost i tjeskoba jesu svakoga Kristova učenika" i nije dovoljno biti solidaran nego valja suosjećati s bližnjim u potrebi. Osvrnuvši se na današnje stanje u svijetu dr. Špehar je rekao kako je recesija rezultat čovjekova egoizma, utrkivanja u onome "imati", a ne u onome "biti".

O ulozi prezbitera i redovnika u misijskom poslanju Crkve govorio je pater Jozaphat Mosha, župni vikar župe sv. Antuna u Podvinju, prvi misionar u Hrvatskoj, rodom iz Tanzanije. Iako je u Podvinju tek dvije godine na odličnom hrvatskom jeziku je naglasio kako je papa Benedikt XVI. proglasio ovu godinu Godinom svećeništva, a prvi misionar bio je Isus Krist koji okuplja svoju djecu razasutu posvuda. "Dužnost je Crkve širiti vjeru u Isusa Krista – misija je izvor, smisao i krajnji cilj postojanja Crkve, a svaki kršćanin po krštenju ima misijsko poslanje.", rekao je p. Jozaphat.

Svoje osobno svjedočanstvo izložio je don Danko Litrić, prvi hrvatski misionar salezijanac u Africi, aktivni misionar u Ruandi već 28 godina, koji je tamo nakon rata akcijom pokrenutom iz Zagreba "Spasimo siročad iz Ruande" i zahvaljujući ljudima u domovini podijelio preko 1000 koza, te pomogao da mnoga djeca prežive. "No kako bi izašla iz bijede, djeca se moraju školovati jer onaj tko završi školu i u teškim uvjetima se zna snaći", rekao je don Danko. Njegova knjiga "Vapaj siročadi iz Ruande" prodaje se u korist misija, no kako je najavio, planira napisati novu knjigu o djeci "izvan zida" koja ne idu u dječji vrtić, u školu ili na zanat, o kojima trenutno brinu časne sestre Prijateljice siromaha.

Budući da je u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji ova godina proglašena Godinom župne kateheze, mons. dr. Đuro Hranić, pomoćni biskup đakovačko-osječki zaključio je seminar s temom "Misijska skupina kao katehetska skupina za djecu viših razreda osnovne škole". Naglasio je kako nema dječje kateheze bez kateheze odraslih, a najbolji je rad živih vjerničkih krugova u kojima su djeca, mladi i odrasli zajedno u bilo kojoj župnoj, pa tako i misijskoj skupini što produbljuje međugeneracijski dijalog. "Rast u svijesti o vlastitom crkvenom poslanju i misijsku suodgovornost može produbiti samo župna kateheza", naglasio je biskup Hranić. Dobar primjer takvoga rada je upravo Misijska skupina župe Svih svetih u Đakovu, pod vodstvom s. Ignacije, gdje djeca, mladi i odrasli zajedno djeluju na produbljivanju misijske suodgovornosti.


Sanja Rogoz-Šola

Tiskaj    Pošalji