RADOSNA VIJEST - br. 31
Split, 30.03.2009

Svećenik misijskog nadahnuća

Umro don Zdenko Bralić

U ponedjeljak 23. veljače 2009. god. u Svećeničkom domu u Splitu naglo i nenadano umro je don Zdenko Bralić, umirovljeni svećenik Splitsko - makarske nadbiskupije, kanonik Metropolitanskog kaptola u Splitu i dijecezanski ravnatelj Papinskih misijskih djela u Splitsko - makarskoj nadbiskupiji u 77. godini života i 52. godini svećeništva. Rodio se u Klisu 25. rujna 1932. Odrastao je u kršćanskoj obitelji i sredini. Osnovnu školu završio je u rodnom mjestu. Proživio je 2. svjetski rat u kojem su ga kao dječaka njemački vojnici vodili na strijeljanje, dok se s brojnim mještanima skrivao od bombardiranja i granatiranja u Klisu, ali je ostao živ. Gimnaziju i teološki studij polazio je u Splitu, a dio teološkog studija i u Đakovu. Za svećenika je zaređen 7. srpnja 1957. Kao župnik službovao je u više župa: Otrić Struga, Srijane Dolac Gornji, Kaštel Novi, Škrape - Split i Katedrala - Split. Jedno je vrijeme vršio službu ekonoma i odgojitelja u sjemeništu i bogosloviji, bio je dekan katedralnog dekanata. Kao župnik je bio vjeran svome pozivu, po naravi vrlo otvoren, komunikativan, poduzetan i susretljiv. Odgovorno je prihvaćao svoje službe i s radošću ih vršio, kršćanski vjerno i župnički uslužno.

Don Zdenko se obnašajući službu dijecezanskog ravnatelja Papinskih misijskih djela osobito isticao svojom velikom ljubavlju prema misijama i misionarima. Šest puta je putovao u Mriku u posjet našim vjerovjesnicima. Pohodio je Tanzaniju, Zambiju, Keniju, Ruandu i Zair (O R Kongo). Pisao je o misijama i prikupljao pomoć koju je slao u različite afričke zemlje za potrebne u misijama te primao brojne naše i inozemne misionare iz Mrike, Indije i Južne Amerike. Svoja misijska putovanja, susrete i iskustva objavio je u knjizi Hrvatski vjerovjesnici u Africi.

Začetnik je Susreta misionara i misionarki Crkve u Hrvata koji se svake godine nalaze u domovini na odmoru i oporavku. Prvi susret organizirao je u Splitu 1987. godine. Ovi susreti nastavili su se ostvarivati i po svim nad/biskupijama u Hrvatskoj i u BiH na opće zadovoljstvo misionara i prijatelja misija. Redovito se trudio da za Cvjetnicu sa svojim suradnicima pripremi i pošalje dovoljno maslinovih grančica u kontinentalnu Hrvatsku
i u BiH kako bi se skupljali prilozi za misije.

Posljednjih je godina rado predvodio crkvena hodočašća u Marijanska i druga velika svetišta. Kao umirovljeni svećenik svake je nedjelje, pa i u nedjelju prije svoje smrti, pomagao u katedralnoj župi u Trogiru, na taj način je odgovorno služio svom zvanju i svom svećeničkom pozivu i u Trogiru je slavio svoju posljednju sv. misu.

Sprovodnu sv. misu i obred sprovoda u zajedništvu s velikim brojem svećenika prevodio je splitsko - makarski nadbiskup Marin Barišić 26. veljače u župnoj crkvi u Klisu ispunjenoj mnoštvom vjernika. Opraštajući se od don Zdenka izrazio je poštovanje, zahvalnost i ljubav prema pokojniku. Između ostalog spomenuo je njegovu zagrijanost za misije i misijski aposrolat koji je u nadbiskupiji zauzeto vršio gotovo 40 godina.
Od pokojnika su se na kraju sv. mise oprostili: u ime svećenika Splitsko - makarske nadbiskupije mons. Drago Šimundža, u ime katedralne župe u Trogiru don Pavao Piplica, u ime svećenika koje je usmjerio prema duhovnom pozivu don Stipe Ljubas, u ime Nacionalne uprave Papinskih misijskih djela RH dr. Milan Špehar čije je pismo pročitao mr. Antun Vukmanić, u ime svećenika u Svećeničkom domu don Marijan Čagalj, u ime rodbine nećakinja Snježana i u ime rodne župe don Miroslav Šestan. Don Zdenko je pokopan u obiteljsku
grobnicu u Klisu.


Josip Burja

Tiskaj    Pošalji