RADOSNA VIJEST - br. 31
Sarajevo, 30.03.2009

Ubijeni misionari su nada svijeta

Sjetimo se svjedoka vjere i ove godine

Ukoliko smo zadnjih nekoliko godina prelistavali jedini misijski informativni list Crkve u Hrvata Radosnu vijest mogli smo naići na priloge koji govore o svjedocima vjere. U tom vremenu na ovu temu bilo je raznih komentara. Postavljali su pitanje da li ovo nazivlje i da li ova tema odgovara stvarnosti. Kratke informacije o ovoj temi s imena poginulih svjedoka vjere mogli smo kao kratku vijest naći u jednom malom broju katolički tiskovina u našoj Domovini. Međutim, u inozemstvu situacija s ovom temom sasvim je drugačija. Naš list Radosna vijest ovu temu predstavljala je prijateljima misija počevši od 2003. godine. Činjeno je to svake godine prema službenom i blagovremenu donesenom izvješću Tiskovne agencije Fides Zbora za evangelizaciju naroda.
Svi ti prilozi zadnjih godina poticali su posebno prijatelje misija i čitatelje misijskog lista Radosna vijest na odgovoran odnos prema onima koji su tijekom minuloga vremena postali istinskim svjedocima vjera. Želja je bila svima predstaviti hrabrost svih tih svjedoka vjere bez posebnog vrednovanja koje Crkva s obzirom na njihovu žrtvu pokazuje. Papa Benedikt XVI. u anđeoskom pozdravljenju 26. prosinca 2005. godine rekao je: „Mnogi su kršćani već u počecima Crkve posvjedočili svoju vjeru prolijevanjem svoje krvi. Prve mučenike slijedili su tijekom narednih stoljeća sve do današnjeg dana i mnogi drugi mučenici. Zar ne možemo ne priznati da i u današnje vrijeme u mnogim dijelovima svijeta ispovijest pripadnosti kršćanskoj vjeri traži hrabrost mnogih mučenika? Kako možemo zanijekati da i tamo gdje nema progona visoku cijenu traži dosljedan i prema evanđelju ostvareni život?“
Katolička Crkva svake godine sjeća se svih onih koji su tijekom godine na nasilan način ubijeni u misijskim zemljama. Za sve prijatelje misija i čitatelje misijskog lista Radosna vijest u našoj Domovini bilo je interesantno pročitati ovu vijest. Ona je dobro došla svima koji se zanimaju za misijsku djelatnost Crkve diljem svijeta. Jer njihova hrabra smrt i prolijevanje krvi sjeme su Crkve danas i Crkve budućnosti. „Crkva uprisutnjuje Radosnu vijest ne samo naviještanjem riječi, koju je primila od Gospodina, nego i svjedočanstvom života, kroz koje Isusovi učenici polažu račun o vjeru, nadi i ljubavi koje nose u sebi. To kršćansko svjedočenje Krista i Evanđelja može voditi do same žrtve: mučeništva“, kazao je papa Ivana Pavao II.

Mjesne Crkve čuvaju sjećanje na svjedoke vjere

Svake godine 24. ožujka brojni prijatelji misija diljem svijeta i mali dio u našoj Domovini, koji je dan smrti nadbiskupa Oscara A. Romera (1980.) i od 1993. Dan sjećanja na ubijene misionare, obilježavaju ovaj dan. Na ovaj dan svojim molitvama i misnim slavljima sjećamo se svih ubijenih misionara i svjedoka vjere. Na to nas i danas potiču riječi velikog pape Ivana Pavao II.: „Mjesne Crkve trebaju sve činiti kako sjećanje na one koji su podnijeli mučeničku smrt nikada ne bi zamrlo“.
Na ovaj dan župne i redovničke zajednice, sjemeništa, bogoslovije i novicijati mogu se posvetiti molitvi sjećanja na ubijene misionare. Toga dana ili tih dana mogu se isto tako posjetiti bilo pojedinac ili neka grupa ili mjesto trpljenja kao što su na primjer: bolnice, starački domovi, razne kuće za bolesne, zatvorenici po zatvorima. Isto tako ovaj dan može biti vidljiv i na razne načine obilježen. U stanovima mogli bismo kao znak mučeništva staviti na prozore crvene zapaljene svijeće, pozvati siromahe k sebi na ručak kako bismo učinili znak novoga načina življenja koji ostvaruje učinke evanđelja u konkretnom zajedništvu. U našim župnim crkvama ili kapelicama redovničkih zajednica križ se može prekriti crvenim platnom. Na cvijeće se možemo staviti ime ubijenog misionara. Na oglasnoj ploči mogu se izvjesiti imena svih ubijenih misionara tijekom minule godine. Isto tako toga dana svi se pozivaju na post. Na taj način osjećamo se povezanima s brojnim misionarima i siromašnima u cijelom svijetu kako bi Bog primio našu molitvu. Post treba biti svjedočanstvo. Zato se predlaže post u svim zajednicama kao vidljivi znak. Post i molitva. Postom čistimo vlastito srce i dijelimo trpljenje s onima koji trpe diljem svijeta.

Svjedoci vjere u 2008. godini

Tijekom 2008. godine, prema izvješću Tiskovne agencije Fides od 30. prosinca 2008. godine, ubijeni su: 1 biskup, 16 svećenika, 1 brat laik i 2 laika. Život su izgubili: župnik vlč. Pedro D. Orellan Hidalgo (ubijen 6. siječnja u Caracasu u Venecueli), o. Jesus Reynaldo Roda (ubijen 15. siječnja u Tabawanu na Filipinima), župnik Michael K. Ithondeka (ubijen 26. siječnja u Nakuru u Keniji), brat laik Joseph Douet (ubijen 8. travnja u Kataku u Gvineji Conakryu), o. Brian Thorp (ubijen 9. travnja u Lamu u Keniji), nadbiskup Paulos Faraj Rahho (ubijen 13. ožujka /?/ u Mossulu u Iraku), župnik Mariampillai Yavier Karunaratnam (ubijen 20. travnja u Ambalkulamu u Šri Lanki), župnik Julio Cesar Mendoza Acuma (ubijen 2. svibnja u Meksiko Citiyu), župnik Johnson Moyalan (ubijen 1. srpnja u Sirsiu u Nepalu), don Jaime Ossa Toro (ubijen 13. kolovoza u Medellinu u Kolumbiji), župnik Thomas Pandippallyil (ubijen 16. kolovoza u Mosalikunti u Indiji), župnik Nilson José Brasiliano (ubijen 24. kolovoza u Tietéu u Brazilu), župnik John Mark Ikpiki (ubijen 1. rujna u Isiokolo u Nigeriji), župnik Gerardo Manuel Miranda Valos (ubijen 2. rujna u Los Reyesu u Meksiku), župnik Samuel Francis (ubijen 20. rujna u Chota Rampur u Indiji), laikinja Mercy Bahadur (ubijena 20. rujna u Chota Rampur u Indiji), župnik Bernard Digal (ubijen 28. listopada u Chennaiu u Indiji), o. Otto Messmer (ubijen 27./28. listopada u Moskvi u Rusiji), o. Victor Betancourt (ubijen 27./28. listopada u Moskvi u Rusiji) i laik Boduin Ntamenya (ubijen 15. prosinca u Rutshuru u Demokratskoj Republici Kongu).

Djelatnici Crkve ubijeni od 1980. do 2008. godine

Kao što se moglo vidjeti iz svih izvješća Agencije Fides Zbora za evangelizaciju naroda u vremenu od 1980. do 1989. godine, o kojima je svake godine pisao misijski list Radosna vijest, na nasilan način ubijeno je 115 misionara. Pri tom je isto tako činjenica da je i broj mnogo veći jer se odnosi na slučajeve koji se mogu provjeriti i za koje postoje dokazi. Sveobuhvatni popis za vrijeme od 1990. do 2000. godine temelji se na provjerenim podacima i on se odnosi na 604 ubijena misionara. I u ovom slučaju broj je puno veći u odnosu na vrijeme prije toga. Na ovaj broj utjecalo je i krvoproliće u Ruandi tijekom 1994. godine kada je umrlo najmanje 248 crkvenih suradnika. Popis ne sadrži samo misionare „ad gentes“ u užem smislu, nego i sve druge crkvene suradnike koji su na nasilan način ubijeni ili koji su svoj život svjesno stavili u opasnost kako povjerene im osobe ne bi ostale na cjedilu. Zar ovdje možemo zaboraviti i naše svjedoke tijekom minulog Domovinskog rata ili poraća kao i one diljem svijeta. Prema riječima pape Ivana Pavao II. svi su oni „bili mučenici bratske ljubavi“.

U vremenu od 2001. do 2008. ukupno je ubijeno 193 crkvena djelatnika

* Podaci se isključivo odnose na krvoproliće u Ruandi

Kratice: K = kardinali; BIS = Biskupi; SVE = Svećenici (dijecezanski i redovnički); ĐAK = Đakoni; BRA = Braća laici; SES = Časne sestre; BOG = Bogoslovi i sjemeništarci; INS = Članovi instituta Bogu posvećenog života; KAT = Katehisti; LAI = Laici; DRA = Dragovoljci; KAT = Katekumeni.


Tomo Knežević

 

Tiskaj    Pošalji